Výber školy v Austrálii a na čo si dať bacha

Počas prieskumu o práci a štúdiu v Austrálii som zistila, že jednou z možností pre získanie práce v tejto krajine sú tzv. študentské víza. Väčšinou ide o štúdium na tzv. college (odborná škola). Ak študujete, môžete odpracovať 40 hodín za 2 týždne (v podstate polovičný úväzok), čo vám zabezpečí pokrytie nákladov, poprípade aj nejaké peniaze navyše, záleží na tom, koľko míňate.

Toto obmedzenie hodín bolo dočasne zrušené kvôli kovidu a nedostatku work and holiday makerov, bude prehodnotené v Júni 2023.

Vrátim sa však k spomínaným študentským vízam, ktoré môžu byť dvojsečnou zbraňou. Vysvetlím prečo.

Čo ja vašim cieľom?

Výhodou je, že svoje štúdium môžete zamerať na neskutočne veľa smerov – od Angličtiny (General, Business alebo Academic), cez štúdium marketingu, childcare až po šport a trénerstvo. Môžete sa teda zdokonaľovať v niečom čo vás zaujíma a zároveň pracovať max 40 hodín /2 týždne. Skvelé.

Ale pozor. Tým, že tieto víza sú jedným zo spôsobov ako môže človek v Austrálii aj pracovať, niektoré školy k tomu tak aj pristupujú.

Niektorými kurzmi si v podstate len “zaplatíte” možný pobyt a prácu v tejto krajine a veľa sa toho nenaučíte. Môže vás učiť človek, ktorý v danej oblasti nikdy nepôsobil v praxi… takže podobne ako mnoho krát na Slovensku:). Toto v princípe nemusí byť naškodu, ak štúdium nie je to hlavné, o čo vám ide.

Výber školy a víza

Je dôležité upozorniť na skutočnosť, že pokiaľ ambasáde nebude vaša motivácia študovať určitý obor dávať zmysel, nemusíte víza dostať.

Kedy sa to môže stať? Napríklad ak to, čo idete študovať absolútne nesúvisí s tým, čomu sa venujete na Slovensku. Alebo je škola príliš lacná a nemá dobrú povesť. Situácií môže byť viac a ako často spomínam, je dobré si v tomto nechať poradiť. Ja osobne som využila služby  agentúry WSI a bola som veľmi spokojná.

V Austrálii teda narazíte aj na kvalitu, ktorá sa so vzdelávaním na Slovensku nedá veľmi porovnávať, no aj na ten opačný prípad. To je ďalší dôvod, prečo si nechať poradiť od agentúry s dobrými referenciami. Ideálne od takej, ktorej zamestnanci už v Austrálii boli.

Moja skúsenosť je, že agentúru neplatíte priamo vy. Ak si vyberiete školu, s ktorou má agentúra spoluprácu, agentúra dostane odmenu za sprostredkovanie vášho štúdia. Čo je výhodou,  dokážu vám poradiť, ktorá škola má dobrú referenciu a majú s ňou dobrú skúsenosť. Majú spoluprácu so školami v rôznych mestách, takže si môžete školu vybrať aj podľa toho, ktoré mesto vás najviac láka.

Agentúra vám pomôže aj s papierovačkami ohľadne školy aj víz, čiže si s tým nemusíte lámať hlavu.

Aby som to zhrnula, treba si ujasniť, čo je vašim cieľom:

  • na pár mesiacov navštíviť Austráliu a pracovať?
  • alebo sa ísť do Austrálie vzdelať?

V oboch prípadoch si nechaj radšej poradiť niekým, kto tam už bol.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, bez skúsenosti a nových vedomostí z Austrálie určite neodídete.

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

K téme

Súvisiace články

Junk hodnoty. A ich opak

Ako tak čítam knihu “Lost connections” (Strata spojenia) od Johanna Hari, ktorá je v podstate o príčinách depresií a úzkostí, prepájam si ju s vlastnými

KOUČING A NLP

V ČOM JE ROZDIEL A AKO SA VEDIA VZÁJOMNE DOPLNIŤ? Príklad je vždý jasnejší ako analyzovanie a teda predstavte si toto: Chcete ísť na výlet

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies