Si ambivert? Čo to pre teba znamená?

Ambivert je niekto, kto sa nenachádza vyslovene na jednej strane škály extrovert vs introvert. Napríklad niekto, komu v teste osobnosti vyjde 55% introvert alebo 55% extrovert. 

Obrovskou výhodou týchto ľudí je flexiblita. Hoci sú veľmi spokojní keď trávia čas osamote, vedia sa rýchlo preladiť na spoločnosť a ľahko sa dajú do reči s inými ľuďmi. 

Tiež vedia plniť funckiu akoby doplňovača – ak je napríklad v skupine ľudí príliš ticho, vedia sa dať do roly zabávača. Ak zábava fičí v plnom prúde, nájdu si osobu s ktorou sa chcú rozprávať, alebo pozorujú. A áno, dokážu byť aj stredobodom pozornosti, len aby boli na druhý deň zavretí doma s knihou a ignorujúc telefón.

Nevýhodou je, že ak si ambviret, môžeš sa cítiť nechochopená, zvyčajne považovaná za čistého extroverta. Logicky – tvoje komunikatívne a často srdečné ja je predsa jediná stránka teba ktorú ľudia vidia. Navonok nepôsobíš ako niekto kto má introvertnú časť, v spoločnosti komunikuješ viac, ako klasický introvert, ktorý sa drží v ústraní.

Často krát to vytvára zvláštne situácie, napríklad:

  • ľudia sú sklamaní, keď odmietneš ísť von 
  • dostávaš otázky typu “čo ti je” ak ti práve nie je doreči – možno ti jednoducho došli extrovertné baterky v “nevhodnom” momente, alebo si veľmi sústredená na to čo práve robíš
  • okolie môže byť prekvapené, keď sa o tebe dozvie niečo, čo roky vôbec netušili
  • niekedy nevieš čo chceš – niekedy si dobiješ baterky pod dekou pri filme, inokedy máš chuť vypadnúť von a tancovať pri živej hudbe. A niekedy oboje naraz 🤷‍♀️

Jednoducho, ľudia majú pocit, že ťa poznajú, hoci druhú “polovicu” teba nepoznajú.

Osobne som dlho verila, že som extrovert. Vedela som veci vykecať, rada som chodila von. Dokonca mi to bolo raz povedané aj spolužiakom, tak to musela byť pravda. 

Na druhej strane som potom nerozumela, ako často si užívam chvíľky osamote, aká podráždená som, ak strávim priveľa času s ľuďmi alebo v hluku.

Tiež som počase začala vnímať niečo zvláštne, čo som pochopila až posledné mesiace. 

Často som sa pristihla, obzvlášť ak som bola vonku s tichými ľuďmi (ako napríklad môj priateľ), že trepem úplne somariny. Hovorím o veciach, o ktorých ani hovoriť nechcem. Až nedávno som pochopila, že je to práve schopnosť doplňovača preladiť sa na extrovertnú vlnu na ktorú – a toto je dôležité – možno v tej chvíli ani nemám náladu. 

Moje skóre?

Myers Briggs test som si robila minimálne 6x za život. Nedávano som si dala námahu nájsť ich v emailoch od roku 2014. Moje sa pohybuje medzi 53-58% introverzie. 

Jeden krát mi vyšlo, že som 74% extrovert. Pravda je taká, že toto sa niekedy môže meniť podľa toho, čo život práve vyžaduje a napríklad vtedy mi aj ostatné meta programy veľkej štvorky vyšli inak.

Test si môžeš spraviť tu.

A čo s výsledkom?

Ide o to, rozumieť si. To, že máte rady ľudí a radi sa socializujete neznamená, že na to máte náladu vždy. Schopnosť neznamená povinnosť. Na druhej strane, ak vám je doma dlho, nie je hanba zobrať si knihu či laptop niekde do reštiky a dať si pohár vína či kávu v spoločnosti nespoločnosti. Obklopená ľuďmi a predsa sama. 

Takže, ambivertky moje, užívajte si svoju úžasnú flexibilitu a buďte si veľmi vedomé toho, na ktorej strane váh sa práve nachádzate. Neskáčte zbytočne na druhú stranu ak sa tak vedome nerozhodnete. 

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

K téme

Súvisiace články

Junk hodnoty. A ich opak

Ako tak čítam knihu “Lost connections” (Strata spojenia) od Johanna Hari, ktorá je v podstate o príčinách depresií a úzkostí, prepájam si ju s vlastnými

KOUČING A NLP

V ČOM JE ROZDIEL A AKO SA VEDIA VZÁJOMNE DOPLNIŤ? Príklad je vždý jasnejší ako analyzovanie a teda predstavte si toto: Chcete ísť na výlet

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies