Austrália a vychytávky – Časť II. – Prvotné kroky

Keď prídete do Austrálie nechcete googliť a skrolovať mobil. Chcete ísť na pláž. Alebo si pozrieť Harbour Bridge. Alebo klokany. Možno ísť na fejkovú pláž uprostred Brisbane. Ale určite nechcete googliť kde máte zohnať sim kartu. Alebo kde si kúpiť lístok na autobus. Alebo zisťovať kde zohnať lacné veci. Ja som to robila a bola to otrava. Tak sa vám to budem snažiť dať ako na tácke. Nemáte za čo. 

Austrálska sim karta

Tipujem, že jednou z prvých vecí ktorú potrebujete vyriešiť je sim karta a dáta. Takto môžu všetci vaši drahí vedieť že žijete, hoci práve nie ste zavretí doma na wifine. Poďme sa v tom zorientovať. 

Tak ako aj na Slovensku máme troch veľkých hráčov a potom niekoľko krpatých, tak je to aj tu. Tými veľkými sú TelstraOptus a Vodafone. Potom sú tu tí malí, ktorí používajú vybudované mobilné siete tých veľkých. Tí malí sú lacnejší pokiaľ chcete využívať konkrétne služby a nie rôzne balíky.

Pravdepodobne nepotrebujete služby akými sú dáta-free streaming austrálskeho futbalu, alebo Apple Music. Alebo si nechcete rovno kupovať mobil na paušál. Stačia vám hovory, smsky a dáta. Vtedy sú títo menší operátori pre vás zaujímavejší. 

Pre výber toho naj mobilného programu môžete použiť porovnávače, ako napríklad whistleout. Tie vám ale nepovedia ďalšie veci ako je napríklad pokrytie alebo ako sa operátor správa po tom, čo si ho kúpite.  

Čo využívam ja?

Osobne vyžívam Amaysim, som s tým happy a prišla som k nemu ako slepé kura k zrnu. Boli sme s mojou Airbnb hostiteľkou Nicole v obchode a myslím, že to boli potraviny. “Ktorú sim kartu si mám kúpiť?”, bezradne som hľadela na stojan so simkami. “Mmm, myslím že tento Amaysim je ok.” Tak som kúpila sim kartu od Amaysim. 

Úprimne, ešte som nestretla nikoho kto by platil menej za to, čo mám ja, alebo platil to isté a dostal viac. Dokonca som v istom čase premýšľala o zmene operátora, čisto kvôli tomu, že som chcela nový telefón. Vôbec sa mi to však neoplatilo. Na druhej strane si uvedomujem, že ceny služieb sa neustále menia.

Dlho som fičala na $30 programe, kde som mala 45GB dát. Teraz (október 2022) za tých $30 dostanete 25GB. Stále slušné. Ak nepozeráte Netflix na notebooku cez hotspot, tak tie dáta neminiete.  Samozrejme, smsky a hovory máte zdarma. Do všetkých sietí. Neviem či nejaký operátor na svete ešte stále spoplatňuje hovory do iných sietí. 

V jednej fáze som bola škrob a využívla som to, že aj doma aj v práci som bola na wifi. Platila som $10 mesačne za 2GB.

Neviazanosť

Tá je ďalšou výhodou tohoto programu. Program si síce predplácate, no môžete si ho zastaviť. Keď som išla na mesiac do Európy, program som si stopla a nič som tento mesiac neplatila. Pred príletom do Oz som ho proste znova nakopla. 

Pozor! Je tu jeden malý chyták. Program sa neobnovuje 1x za mesiac, ale každých 28 dní. Čiže za rok sa vám stiahne 13 platieb. Ale ak si rozpočítam tých $30 navyše / 12 mesiacov, je to $2.50 mesačne navyše. Stále super. 

A čo pokrytie?

Potom je tu pokrytie. A toto je zaujímavé. Priateľ má Optus (neviem prečo ešte stále) a keď ideme na pláž, tak má chvíľami problém streamovať zo Spotify. Proste tam nemá pokrytie. Vtedy prichádzam na rad ja. Haluz je, že môj operátor fičí na sieti Optusu. Celkovo ak ideme niekde do výšin a podobne, nebývam prvá čo stráca signál. Ale to možno závisí od regiónu, hovorím o juhovýchodnom Queenslande. 

Update (5.6.2020): ak sa chystáte do outbacku, najlepšie pokrytie má Telstra. Aldi a Boost (menší operátori) využívajú siete Telstry, akurát sú lacnejšie. Ďakujem @KatkaRindáková za info ?

Čo sa týka Amaysim, tiež je fajn, že ak chcem niečo zmeniť, dá sa to cez internet, nemusím ísť do obchodu. Tie asi vlastne ani nemajú. Takže si sama môžem meniť program. 

Čo sa týka volania do iných krajín, tie sú bezpredmetné, dnes potrebujete dáta, nie hovory. Ak máte dáta, môžete si Facetimovať a Whatsappovať a všetko možné do aleluja.

Ako som povedala, nie som porovnávač a pokiaľ potrebujete detaily, treba si pozrieť aktuálne ponuky, nakoľko tieto veci majú tendenciu sa meniť. Hovorím z vlastnej skúsenosti a tá je výborná. 

Sim kartu si môžete zabezpečiť na rôznych miestach. Traja veľkí hráči majú kamenné predajne a tých ostatných nájdete na stojanoch so simkami v supermarketoch, v predajniach 7-Eleven, či na pošte.

Verejná doprava

Moja maličkosť žije na Gold Coast, takže vo veľkej miere hovorím o tom ako to funguje tu dole na východe Queenslendu, zahŕňajúc Brisbane. Z mojej skúsenosti zo Sydney a Melbourne si ale myslím, že v tom nie je veľký rozdiel, ibaže kartičky sa volajú inak. Kartičkami myslím veci ktoré si nabijete a potom si prikladáte k čítačke po vstupe a výstupe z autubusu / električky / trajektu / vlaku. Karta fungujúca pre South-East Queensland sa volá go card, v Melbourne majú myki a v Sydney opal.  

S ostatnými veľkomestami nemám skúsenosť.

Kúpiť ich môžete v predajniach 7-Eleven, tiež u predajcov tlače a aj v niektorých mini potravinách ako Night Owl a podobne. Internetové stránky dopravcov vám dokonca môžu pomôcť lokalizovať predajcu.

Queensland – Translink: https://translink.com.au/tickets-and-fares/go-card/locations

Victoria – PTV: https://www.ptv.vic.gov.au/tickets/myki/buy-a-myki-and-top-up/where-to-buy-and-top-up/ (tu to nie je až také priamočiare, prečítajte si časť “Find a myki retailer near you” a nasledujte kroky, nie je ich veľa)

New South Wales – Transport NSW: https://transportnsw.info/opal-retailers#/

Lístky bolo možné kupovať aj priamo v autobusoch, v jednotlivých regiónoch sa to pomenilo kvôli korone. Jednoznačne by som si kartu vyriešila už priamo na letisku. 

Za samotnú kartu neplatíte, akurát sú minimálne kredity ktoré si musíte kúpiť. 

QLD – gocard $10

VIC – myki $6

NSW – opal $10

Ak ste študentami, môžete dostať concession, čiže za jazdy neplatíte plné sumy. Potrebujete doložiť doklad zo školy o tom, že ste študentom. V škole by vám mali na začiatku povedať ako na to. 

Ak potrebujete z nejakého alkoholického či iného dôvodu taxík, nezabudnite, že tu nezakázali Uber a navyše tu fičí Didi (o niečo lacnejšie, ale sa mi vídí že majú menej šoférov). Ja skúšam oboje keď mi treba. Takže stiahnuť apku a fičíte. 

Nakupovanie 

Ok, takže ste vo fáze kedy máte ubytko, máte ako napísať domov bez toho aby ste potrebovali wifi a dokážete sa pohybovať po meste. Je čas zásobiť špajzu. A aj kadečo iné.

Potraviny

V zásade sú tu traja veľkí hráči:

Woolworths

Coles

Aldi

Opäť, len moja skúsenosť. Dlho som chodila do Coles. Jednak preto, že keď som konečne našla veci ktoré mi chutili, nechcelo sa mi zase zorientovávať v inom obchode. Tak som proste stále chodila do Coles a zbierala Flybuys body, ktroré mi možno raz na niečo budú. 

Woolies mi tiež príde o niečo drahší. Nie o veľa, ale o niečo áno. Na druhej strane, ak potrebujem zohnať niečo možno trošku lepšej kvality, idem tam. Chlieb majú ale lepší v Coles. Zoženiete tam chrumkavý chlieb, skoro taký ako doma. Skoro. 

No a potom je tu Aldi.

Ten som objavila pred necelým rokom. Nechtiac. Aká škoda. Mala som pokazené auto a kolega ma viezol domov a chcel sa tam zastaviť. Ľudia! Je to tam lacnejšie. A kvalita je super. Príde mi to takmer to isté ako Lidl na Slovensku.

Na stravu som zvykla míňať okolo $100-120 týždenne, teraz je to $80-90. Ak si na základe tohoto údaja začínate robiť budget, upozorňujem, že nenakupujem mäso. A keďže je Aldi naozaj podobné Lidlu (čiže tam nemajú úplne všetko), tak ako som doma chodila dozásobovať do Kauflandu, tu chodím do Colesu. Zohnať chrumkavý chlieb, korenie, alebo veľké balenie mac n cheese za $12. Alebo Coles cookies, tie musíte vyskúšať. No a potom bulharský syr ak si chcete zarobiť na “bryndzové” halušky. 

Mac n cheese a garlic bread z Coles, oba nadupané extra syrom. Nie že mi to vykúpite

Veci pre voľný čas či oblečenie

Gumtree

Potrebujete bicykel? Skrinku do izby? Wetsuit lebo chcete začať surfovať a je zima? Gumtree je miesto kam sa pozrieť. Hoci ho až tak nemusím na ubytko, pre kupovanie a predávanie vecí je to pecka. Niečo ako slovenský bazoš. 

Osobne som tam kúpila aj predala kopec vecí. Kúpila som tam môj bývalý matrac, ktorý bol úžasný a predala starý matrac ktorý bol proste starý. Kúpila som tam môj bývalý bicykel, ktorý teda nebol bohviečo, ale stál ma $50, takže som od toho veľa nečakala a zviezol. Neviem si spomenúť kde je. Asi som ho stratila na starom dome. Tiež som tam predala ventilátor a učebnice z účtovníctva prosím pekne. Nekonečné možnosti tento Gumtree. 

Niekedy tu nájdete veci ako poličky na knihy za $10, ľudia sa chcú často krát zbaviť vecí a je im ľúto im len tak ich vyhodiť, tak ich predajú aspoň za “niečo”.

Facebook – Marketplace

V podstate to isté ako Gumtree, ale mám silný pocit, že veci tú miznú z ponuky veľmi rýchlo, musíte byť rýchli.

Kmart

Kmart je pojem. Pojem ktorý nájdete v každom väčšom shopping centre. Možno to znie prehnane, ale príde mi ako miesto, ktoré spája ľudí. Stretnete tam ľudí z vidieka s deravými žabkami a aj ľudí z vyššej strednej. Každý tam má čo kúpiť. Aj moja segra má rada Kmart a to v Austrálii ani nebýva. Zapáčil sa jej, keď tu bola na dovolenke. 

Prečo je taký populárny? Nemusíme si klamať. 

Prvým a hlavným dôvodom sú ceny. K tomu niet čo dodať. 

Druhým dôvodom je sortiment. Predstavujem si ten náš na Broadbeach. Prechádzam cez kuchynské veci a môžem si kúpiť taniere, poháre, kuchynské utierky alebo mixér. 6 pohárov za 10 babiek. Paráda. 

Tipujem že si nebudete chcieť cez gumtree kupovať použité obliečky či uteráky, možno ani vankúše a paplóny. Tieto veci tiež kúpite tu. Takisto si viete kúpiť písacie potreby a vytlačiť fotky na počkanie.

Je tu aj DIY sekcia a potom samozrejme oddelenie s oblečkom, od spodeného prádla cez denné veci, obuv až po športové oblečenie. Zoženiete tu aj veci na kemping ako stany či karimatky, športové potreby. A veci pre deti. Mini oblečenie a hračky.

Takéto a iné veci si môžete dať vyhotoviť v K-marte z vlastých fotografií

Ďalšou výhodou kejmošu je prijateľná kvalita. Nebudem tvrdiť, že je to tá najlepšia možná kvalita, ale.. s prihliadnutím na ceny je dobrá. Príklad, nemusíte sa báť kúpiť tu veci ako vysávač či mixér. Budú vám v pohode fungovať a dobre slúžiť. Zatiaľ sa mi nestalo, že by som niečo kúpila a bola sklamaná. Samozrejme, najmä čo sa týka nábytku, pozrite sa na to, či ten vystavený kus nevyzerá ako šunt. 

Reklamácia funguje tiež hladko. Raz som si kúpila závažia na nohy a keď som doma otvorila krabicu, zistila som, že jedno chýba. Bez otázok to vyriešili. Ani ma neskúsili obviniť, že som si to jedno nechala :)).

Oblečenie

Ak potrebujete nakúpiť oblečenie, zlou správou je, že v Austrálii je dosť drahé. Čiže dlho, obzvlášť v mojich študentských časoch, bol Kmart mojím kamošom. Odkedy nám na Gold Coast otvorili H&M, prešla som tam. Tu sa považuje za veľmi lacné, akurát že tie veci vyzerajú oveľa lepšie ako v kejmoši.

Osobne nie som nejako extra na nakupovanie, takže keď už potrebujem, idem radšej pár krát za rok do outletu, kde môžete kúpiť drahšie veci za menej. Na Gold Coast máme Harbour Town a som si istá že každé mesto nejaké outlety má. 

Markets

Tu len v skratke, ľudia tu milujú trhy. A niekedy tam môžete kúpiť štýlové veci za babku. Pogooglite aké trhy sa dejú cez víkend vo vašej lokalite.

(7-Eleven) káva

Káva je dôležitá. Tí z nás ktorí sme jej prepadli to vieme. Samozrejme, že si môžete kúpiť kávu v supermarkete, to je najlacnejšia možnosť. Ak chcete kávu so sebou, buďte environmentálni, zainvestujte do take-away cupu a ste vybavení.

O tomto take-away kávovom trende som už písala v mojom článku o austrálskych inakostiach, načrtnem to aj tu. Neviem si spomenúť, či som si na Slovensku niekedy kúpila take-away kávu niekde inde okrem benzínky. Naopak, tu som mala kupovanú kávu v šálke naposledy pred Vianocami na Sunshine coast.

To bude spôsobené jednak koronavírusom ale aj tým, že ak si ideme s frajerom kúpiť kávu z kaviarne radšej si ju vezmeme na pláž. A tak to tu robí väčšina. 

Môj pokus o laté art z čias keď som pracovala v reštaurácii. Moje srdce vyzerá skôr ako riť.

Za kávu tu dáte okolo $5 (10/2022). No a  po roku a pol v Austrálii som zistila, že za to isté môžem v 7-Eleven zaplatiť dolár.

Ďakujem môjmu indickému spolužiakovi, že ma na to upozornil. Logicky to nie je organická káva vypestovaná na makču pikču roastovaná hipíkmi v Byron Bay, ale chcete pravdu? Chutí mi tak isto. To je výhoda primitívnych chuťových pohárikov. A ušetrilo mi to kopec peňazí. A na moju obranu, skočte do 7-Eleven v Brisbane CBD a uvidíte stáť pri stroji biznismenov vo vkusných oblekoch, takže také zlé to byť nemôže. Takže 7-Eleven moji drahí, hlavne ak a tu ešte len rozbiehate.

Aby som to zhrnula

Dúfam sa vám nekrúti hlava. A ja verím, že som vám ušetrila nejaký ten čas, ktorý radšej môžete stráviť čítaním knihy na pláži :).  V ďalšom článku budem písať o certifikátoch ktoré vám treba aby ste mohli pracovať v hospitality, o Tax File Number ktoré si musíte na začiatku vybaviť a tiež o tom, ako to tu funguje s odvodmi.

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

K téme

Súvisiace články

Junk hodnoty. A ich opak

Ako tak čítam knihu “Lost connections” (Strata spojenia) od Johanna Hari, ktorá je v podstate o príčinách depresií a úzkostí, prepájam si ju s vlastnými

KOUČING A NLP

V ČOM JE ROZDIEL A AKO SA VEDIA VZÁJOMNE DOPLNIŤ? Príklad je vždý jasnejší ako analyzovanie a teda predstavte si toto: Chcete ísť na výlet

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies